تاریخچه تولد پیتزا؟

حسابی کش میاد عطر و بوش کل خونه رو معطر می کنه از هضم کردن نان تورد و خوش مزه اش هرگز سیر نمیشی. درست فکر میکنی این غذا اسمش pizza هست.سلام دوستان من مهدی هستم و امروز میخوام روایت داستان بی نظیر pizza رو بهتون بگم.

سفری به تاریخ:

قرن هفتدهم میلادی ناپل ایتالیا جایی که کارگر های ایتالیایی از طلوع آفتاب تا لنگه های شب کار میکنند.و گرسنه هستند و برای رفع گرسنگی دست به دامان شامی میشوند که از روز قبلی باقی مانده غذا های به شدت کسل کننده اما چاره چیه.شاید با خودت بگی می رفتند رستوران اما باید بهت بگم با اون قیمت های بالا اصلا شدنی نبود.اینجا جایی بود که دست فروش ها بوی پول رو حس کردند و با یک چرخ دستی پر از غذاهای ساده و متنوع و ارزان به داد کارگر ها رسیدند.اما یکی از این غذاها با بقیه فرق میکرد و کارگر ها عاشق این غذا که ترکیبی از نان تورد با سیر و ریحان و پنیر بود. بوداند.غذایی که هم ساده هم دلنشین و هم ارزان بود. این جوری بود که کارگر های زحمت کش یک دل نه صد دل عاشق این غذا که اسمش هم pizza بود شداند.

انقلاب پیتزا در محله های ایتالیا:

با گذشت زمان فروش پیتزا در محل های مختلف ایتالیا جا افتاد و دنیا ساخت پیتزا رو مدیون ذوق و خوش سلیقه ای دست فروش های ایتالیایی هست.روایتی که مستند ترین داستان در مورد ساخت pizza هست.

روایتی دیگر از تاریخ:

یک روایت دیگر هم در مورد تاریچه به و جود آمدن پیتزا در تاریخ وجود داره. که مذاق ما ایرانی ها خیلی خوش میاد. یک نبرد تمام عیار بین ایران و یونان جایی که با دلاوری سربازان ایرانی هخامنشی ایران پیروز و یونان تسلیم میشه بعد از جنگ اسیرهای یونانی به کشور شون بر می گردن اما با یک یادگاری خوش مزه که عطر بوش از زمان جنگ در دهان شان باقی مانده بود‌. همان نان تورد و خوشمزه ای که سربازان داریوش روی سپر های شون می پختند و روشون پنیر و خرما می ریختند.

تارخچه پیتزا
نبرد ارتش ایران و یونان

که نشون میداد طرز تهیه pizza از ایران به یونان و از آنجا به شرق ایتالیا رفته ولی خوب برای اثباتش مدارک زیادی وجود ندارد. و مجبوریم این روایت را فراموش کنیم.

انقلاب پیتزا:

جنگ جهانی و رکود اقتصادی و فقر و خیلی از چیز های دیگه باعث شد که ایتالیایی ها به سراسر جهان سفر کنند . و یکی از این مقصد ها جایی نبود جز کشور آمریکا و شهر نیویورک همان جایی که جناردو لمباردی نان وای ایتالیایی با خانواده اش به آنجا سفر کرده بود. و یک نان وایی و پیتزا فروشی کوچک در آن شهر زده بود . اما خوب بیشتر مشتری های این جناب ایتالیایی بوداند. اون برای این که مشتری های آمریکایی رو هم جذب کنه.د ست به کار های نو آورانه ای زد. اون از سس گوجه پنیر زیاد به همراه سوسیس زیاد رو وارد پیتزا هاش کرد تادل مشتری های آمریکایی رو به دست بیاره که این کار باعث شد مشتری های زیادی به دست بیاره. و طرز تهیه اون رو به تمام ایالت های آمریکا انتقال بدند. و این اتفاق باعث انقلابی در صنعت غذا شد.

سخن پایانی:

مرسی که من رو تا آخ دنبال کردید برای پیگیری بیشتر روی این جمله می توانید کلیک کنید

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه